Mołdawia jest małym krajem położonym w południowo-wschodniej części Europy. Zajmuje powierzchnię 33,8 tys. km kw umiejscowioną między Ukrainą i Bułgarią, w międzyrzeczu Dniestru i Prutu.

Dawniej tereny te nazywano Besarabią. W przeszłości Mołdawia była podporządkowana władcom polskim, węgierskim, tureckim (Imperium Osmańskiemu) i ZSRR. Po upadku tego ostatniego Mołdawia ogłosiła niepodległość 27 sierpnia 1991 roku.

Administracyjnie miasto dzieli się na 32 rejony i pięć miast wydzielonych oraz region autonomiczny (Gagauzję). Sporny jest status Naddniestrza, które władze w Kiszyniowie i społeczność międzynarodowa traktują jako część Mołdawii. Problem w tym, że rząd nie ma nad tym obszarem realnej władzy, a samo Naddniestrze uważa się za samodzielne państwo (uznawane przez Abchazję i Osetię Południową).

W Mołdawii panuje klimat umiarkowany kontynentalny, na południu - suchy, który charakteryzuje się łagodną zimą i długim latem z wysokimi temperaturami. Średnia temperatura wynosi ok. minus 3 st. C w styczniu oraz 22 st. C w lipcu. Śnieg zalega jedynie podczas ostrych zim. Wiatr wieje przeważnie z północnego zachodu.

Z tego względu panują tam znakomite warunki do uprawy winorośli. Zresztą produkcja wina w Mołdawii odgrywa duże znaczenie. Eksport trunków stanowi ważną część PKB. Również Polacy mogą delektować się winami mołdawskimi.